O kolekcji

Kolekcja Instrumentów Fundacji ESKM powstała z myślą o najmłodszych muzykach uczących się gry na instrumentach smyczkowych. W szkołach muzycznych jest wiele instrumentów wszystkich rozmiarów ( od 1/16 do 4/4 ), jednak jakość i stan zachowania tych instrumentów, z niewielkimi wyjątkami, odbiega mocno od jakości wzorcowej. Często są to tanie instrumenty fabryczne, dość mocno sfatygowane niewłaściwym użytkowaniem przez uczniów. Trudno się dziwić, że takie instrumenty brzmią bardzo nieciekawie. Co innego instrumenty lutnicze, które charakteryzują się tonem głębokim i pięknym, przyjemnym dla słuchacza i wykonawcy. Niestety jeśli chodzi o wysokiej klasy małe instrumenty lutnicze, to po pierwsze dostęp do nich jest bardzo utrudniony, ponieważ jest ich na rynku bardzo mało, a po drugie ich cena jest bardzo wysoka. Biorąc pod uwagę fakt, że na instrumentach małych ( 1/8, 1/4, 1/2, 3/4 ) gra się zazwyczaj około roku, zrozumiałe jest, iż mało kto decyduje się na zakup takiego instrumentu, ze względu na wysokie koszty. Tym samym jest zdany na to, co znajdzie w szkolnych magazynach lub sklepach muzycznych.
Oczywistym jest ogromny wpływ klasy instrumentu na jakość gry ucznia, formowanie jego aparatu gry, kształtowanie dźwięku i frazy. Jest to szczególnie ważne dla młodych muzyków, którzy już zdecydowali o wyborze kariery muzycznej. Ale jest to również ważne dla dzieci, które umuzykalniają się i rozwijają dzięki codziennemu obcowaniu z instrumentem. Sukcesy podczas konkursów, wyniki egzaminów i ogólne rezultaty nauki gry, zależą od jakości instrumentu nie mniej, niż wyniki wyścigów samochodowych od jakości samochodu na którym jadą zawodnicy.
I tu pojawia się inna możliwość dla młodych instrumentalistów chcących obcować z pięknym i szlachetnym brzmieniem. Proponujemy odpłatne wypożyczenie najwyższej jakości instrumentów, niedostępnych w szkołach czy sklepach muzycznych.
Wypożyczając instrument z kolekcji, mają Państwo również możliwość uzyskania fachowych porad w zakresie właściwego doboru instrumentu i jego codziennej konserwacji. Doradzimy również jak właściwie dobrać akcesoria, aby uniknąć podczas gry przeciążeń fizycznych, aby gra była wygodna i łatwa. Dobrze dobrane akcesoria to również optymalnie brzmiący instrument i piękny ton.
Fundacja współpracuje z lutnikami i koncertującymi muzykami w celu optymalizacji i wzbogacania oferty oraz utrzymania całej kolekcji instrumentów w jak najlepszej formie. Na dzień dzisiejszy zbiory kolekcji zawierają ponad 50 instrumentów i smyczków wśród których są dzieła starych niemieckich, austrijackich, francuskich oraz włoskich lutników. Obecnie trwa inwentarizacja oraz udokumentowane zbiorów.Fundacja zachęca do współpracy kolekcjonerów oraz inwestorów, pomaga w uzyskaniu certyfikatów na instrumenty i smyczki w renomowanych europejskich pracowniach lutniczych. Fundacja stale powiększa swoje zbiory, z których część prezentowana jest na stronie.

Dyrektor kolekcji ESKM

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /fundacjaeskm.pl/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399